Pomiary termowizyjne

14 grudnia, 2022

Pomiary termowizyjne wykonywane są od wielu lat. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie instalacji grzewczych w budynku i nie tylko.

Badania termowizyjne – na czym polegają?

W celu ocieplenia domu wykonywana jest termoizolacja pozwalająca usunąć wszelkie usterki oraz wady konstrukcji. Możliwe jest też nadanie właściwej temperatury pomieszczeniu mieszkalnemu. Badanie termowizyjne pozwala wykryć wszelakie niedoskonałości w konstrukcji budynku, z tego powodu dobrze je okresowo przeprowadzać. Często jest tak, że nie ma potrzeby docieplania całego budynku, gdyż wystarcza jedynie ocieplenie jednej ściany bądź tylko dachu. Dlatego termowizja budynków jest wskazana i efektywna. Pomniejszenie kosztów ocieplenia domu jest w każdym przypadku wskazane. Pomiary termowizyjne przeprowadzane są przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń. Takie usługi wykonywane są przez wiele firm w Polsce. Dzięki termogramom budynków można dowiedzieć się, na jakim poziomie jest izolacyjność termiczna budynku. Można też ocenić poprawność wykonania izolacji części poddaszowej domu. Do tego możliwa jest ocena ciągłości oraz izolacyjności termicznej wieńców, a także poprawności montażu okien, drzwi, bram garażowych. Pomiary termowizyjne umożliwiają ocenić grubość ocieplenie, szczelność, ciągłość, a dodatkowo poprawność zastosowania materiału izolacyjnego.

Co można uzyskać dzięki skutecznemu badaniu termowizyjnemu?

Badanie przy zastosowaniu kamery termowizyjnej pozwala zlokalizować ukryte w ścianie rury. Możliwe jest sprawdzenie stanu ich izolacji oraz szczelności i ocieplenia kominów. Co więcej, badanie termowizyjne można przeprowadzić też wtedy, kiedy budynek jest zamieszkany, a planowana jest termomodernizacja domu. Po skutecznym audycie budynku sporządzana się raporty, który jest podstawą do rzetelne analizy, wyprowadzenia wniosków, a ponadto podjęcia potencjalnej termomodernizacji budynku mieszkalnego. Badania termowizyjne przeprowadzane są wtedy, gdy celem jest sprawdzenie przyczyny występowania pleśni, a także grzybów. Robi się je też wtedy, kiedy chce się sprzedać budynek bądź sprawdzić stan budynku. Dodatkowo badanie termowizyjne należy wykonać, gdy wykonało się ocieplenie budynku bądź zostały zamontowane drzwi oraz okna. Bardzo istotna jest kontrola wydajności energetycznej miejsca, lokalizacji ciągu. Badanie termowizyjne sprawia, że możliwe jest sprawdzenie wycieku z rur instalacji wodnej oraz CO2. Można też sprawdzić instalację elektryczną oraz zbadać budynki i urządzenia klimatyzowane.